- 08 -
-
Vásároljunk műanyagmentesen!
Mikor néhány hónappal ezelőtt, egy nagyobb bevásárlásnál azzal szembesültem, hogy mennyi kidobni való fóliát, műanyag dobozt, zacskót, PET-palackot és flakont hoztam haza, elhatároztam, hogy ezután jobban odafigyelek a csomagolóanyagokra. Ez a bejegyzés azért született, hogy olvasóim figyelmét is felhívjam rá: tudatosabb vásárlással mindannyian tehetünk azért, hogy kevesebb hulladékkal terheljük a környezetünket[…]
-
Tegyünk a gyerekekkel is a vízszennyezés ellen…
A tiszta víz értékének megismerésével is, egyre közelebb kerültünk a természet csodálatos kincseihez, a Tabon tanuló általános iskola diákjaival.
A vízszennyezés hatásait több formájában mi is tapasztaljuk. A károk jelentkezhetnek, a természeti környezet károsodásában, egészségügyi károsodásban, a szennyvízzel elveszett hasznos anyagokkal, az üdülési lehetőségek csökkenésével is…
Szeretettel teljes meghívást kaptam, a Tabon található Zichy Mihály Művelődési Központ szervezésében megrendezésre kerülő, a víz világnapja alkalmából[…]
-
Tavaszi felkészülés gyerekekkel a természet ébredésére
A változó környezetünkben, egyre növekvő fogyasztás miatt, egyre több élelmiszert állítunk elő és fogyasztunk, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket is, melyek a környezeti tényezőknek nagyon ki vannak téve.
Nagyon fontosnak tartom, hogy a természet szeretetét, védelmét, a környezettudatosságot, a beporzó rovarok, madarak ismeretét is, hogy már gyermekkorban megismertessük és megszerettessük a gyerekekkel…
Szeretettel teljes meghívást kaptam, a Tabon található Zichy Mihály Művelődési Központ szervezésében megrendezésre kerülő, környezet napja alkalmából[…]
-
Bolyai János szellemiségében is tanultunk, a természet titkairól
Nagy örömmel szeretném megosztani Veletek, hogy megtisztelő meghívást kaptam Budapestre, a Kispesti Bolyai János Általános Iskolába, ahol közel 40 fő okos, csillogó szemű, nyitott és lelkes Gyerekeknek és kedves Tanáraiknak tarthattam előadást.
Fantasztikus volt számomra, mikor beléptem a nagy terembe és megláttam a sok kíváncsi tekintetet, boldog arcokat és közösen izgulhattam a gyerekekkel milyen is lesz ez a találkozás…A Bolyai természettudományos hét keretén belül, beszélhettem és sok kérdésre válaszolhattam a beporzók világáról, az élővizek, halak védelméről, madarak szeretetéről, a környezetünk megóvásáról, rovarok színes világáról és a növények ültetéséről is[…]
-
A kerti újrahasznosításról: hulladékból új élet
Nagyszüleim mindig figyeltek arra, hogy minél kevesebb dolog vesszen kárba a ház körül. Ami felesleges hulladéknak tűnt, ők azt is fel tudták használni. Ez a környezetünket tisztelő, hagyományos gondolkodásmód ma már a fenntartható gazdálkodás egyik alappillére, amelyre mezőgazdászként, növényorvosként is igyekszem felhívni a figyelmet.
A kerti és konyhai hulladék nagy része alkalmas arra, hogy a kertben újrahasznosítsuk. Ha így teszünk, akkor ezeket az értékes anyagokat benn tartjuk a természetes körforgásban, és a szén-dioxid-kibocsátást csökkentjük. A következő tanácsokkal a ház körül termelődő hulladék kerti hasznosításában szeretnék segíteni[…] -
Takarékoskodjunk a vízzel a kiskertben!
Súlyos aszállyal indult az idei tavasz, ezért az elmúlt időszakban több írásomban is igyekeztem felhívni a figyelmet az éltető víz megbecsülésére, a korszerű öntözési technikákra. Most a kiskerttulajdonosoknak szeretnék segíteni néhány egyszerű praktikával, amivel takarékosabbá, hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tehetik a veteményes öntözését.
Most lássuk milyen kérdésekre is kaphatunk választ:
– Gyűjtsük az esővizet és reggel öntözzünk
– Tervezzük meg a kertet
– Takarjuk a talajt!
– Hogy használjuk a mulcsot[…] -
Csökkenteni kell az élelmiszerpazarlást
Az élelmiszerpazarlás világméretű probléma. A fejlett országokban egyenlőtlen az élelmiszerek eloszlása és ráadásul sok esetben a túltermelés is magával hozza az élelmiszerek pazarlását. A leggazdagabb országokban évente közel 110 kilónyi élelmiszert dobnak ki a családok.
Sajnos Magyarországon se sokkal jobb a helyzet, egy átlagos magyar családnál hetven kilónyi élelmiszer landol a kukában évente…
A Szeged TV – Téma című műsorában arról beszélgettünk, mit lehet tenni az élelmiszerpazarlás ellen[…] -
Az élelmiszerpazarlás csökkentésének kulcsa a szemléletváltás
Zöldségek, gyümölcsök, húsok, péksütemények: élelmiszerek, amelyek sok magyar családnál a kukában végzik. Hogy miért? Mert megbarnulnak, megpuhulnak, megszáradnak vagy épp lejár a szavatossági idejük. Élelmiszerpazarlás? A legtöbb esetben igen, arról van szó…
Egy számomra kiemelten fontos témáról beszélgettünk a Szegedi Tudományegyetem Website publicistájával, Pósa Tamarával. Kérlek Benneteket, ha tehetitek, olvassátok el, e szakmai interjút!
Tegyünk Együtt az élelmiszerpazarlás ellen[…] -
Az élelmiszerpazarlás mértéke napjainkban, és amit tehetünk
Napjaink egyik legégetőbb gazdasági, etikai és környezetvédelmi problémája az élelmiszerpazarlás. A jelenség ugyan a teljes élelmiszerláncot érinti, a kidobott élelmiszerhulladék jelentős részéért a háztartások felelősek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2019-es adatai szerint Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna kidobott élelmiszer kerül a szemétbe, melyből 400 tonnát a háztartásokból származó élelmiszerhulladék tesz ki…
Ezekről a témákról is beszélgettünk a PROMENAD24.HU újságírójával, Sallós Lucával. Kérlek Benneteket, ha tehetitek, olvassátok el, e szakmai interjút[…]
-
Harcoljunk és tegyünk az élelmiszerpazarlás ellen…
Mindig elszomorodom, amikor az élelmiszerpazarlásról hallok. Nagyon szomorú számomra, hogy világszerte százmilliók, vagy talán milliárdok élnek szegénységben, mi pedig Európában is, évente körülbelül 88 millió tonna (!) élelmiszert dobunk ki.
A jelenség ráadásul nemcsak etikai, gazdasági, hanem környezetvédelmi szempontból is rendkívül káros. Kérlek tudjatok róla, hogy az üvegházhatású gázok kibocsájtásának ugyanis 8 százaléka az élelmiszerpazarláshoz kapcsolható.
Azért, hogy ez megszűnjön, az élelmiszerlánc minden szereplőjének tennie kell azoktól kezdve, akik megtermelik és feldolgozzák az élelmiszert azokig, akik eljuttatják a fogyasztóknak, és természetesen nekünk, a vásárlóknak is, akik a lánc végén állunk[…]
- 08 -