- 02 -
-
Hasznosítsuk a fahamut a kertben!
Ha fatüzelésű kályhával vagy a kandallóval fűtünk, vagy az aprítóhoz túl vastag ágakat máglyán elégetjük, akkor értékes melléktermék keletkezik: a fahamu. Bár sokan egyszerűen hulladékként kezelik, valójában sokoldalúan hasznosítható a kertben és a ház körül.
A fahamu lúgos kémhatású, ezért kiváló a savanyú talajok javítására; helyettesíthető vele a szokásos őrölt mészkő használata. A savasság csökkenésével párhuzamosan a talajlakó mikroorganizmusok hasznos tevékenysége intenzívebbé válik, így javul a talaj szerkezete[…] -
Tápláljuk a talajt, hogy a növények is tápláljanak minket!
Ahogy évek óta járom az országot, és látom a sokféle növénybetegséget, rá kellett jönnöm, hogy a növények egészsége szorosan összefügg a talaj állapotával is. Ahol a talaj egészséges, ott a növények jó kondícióban vannak, és ez fordítva is igaz: a kizsigerelt talajon gyenge ellenállóképességű, tápanyagban szegény és jellegtelen ízű növények teremnek.
Már korábbi írásaimban is foglalkoztam az egészséges talajélettel, amelynek a megőrzése több szempontból is kulcsfontosságú. Az ideális talaj magas humusztartalmának köszönhetően megtartja a vizet és a tápanyagokat[…] -
Virágföldkeverék házilag
A cserepes növényeket rendszerint zacskós virágföldbe ültetjük, és a legtöbb növény jól fejlődik a bolti keverékekben. Előfordulhat azonban, hogy a zacskós föld már kissé állott –az agyagos alapú földkeverékek hajlamosak a „romlásra” –, vagy megeshet, hogy bizonyos növények nem érzik jól magukat a készen kapható virágföldben. Ilyenkor érdemes kipróbálni a saját készítésű keveréket.
Én háromféle alapkeverékkel szoktam dolgozni, és ezeket mindig frissen készítem, amikor szükség van rá[…] -
Takarékoskodjunk a vízzel a kiskertben!
Súlyos aszállyal indult az idei tavasz, ezért az elmúlt időszakban több írásomban is igyekeztem felhívni a figyelmet az éltető víz megbecsülésére, a korszerű öntözési technikákra. Most a kiskerttulajdonosoknak szeretnék segíteni néhány egyszerű praktikával, amivel takarékosabbá, hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tehetik a veteményes öntözését.
Most lássuk milyen kérdésekre is kaphatunk választ:
– Gyűjtsük az esővizet és reggel öntözzünk
– Tervezzük meg a kertet
– Takarjuk a talajt!
– Hogy használjuk a mulcsot[…] -
Hogyan lesz egészséges a talaj a kertünkben?
Bár csak egyszerű földnek tűnik, az egészséges talaj gazdag, változatos és nagyon aktív. Sok kerttulajdonos kérdezi tőlem, hogy milyen módszerekkel lehet megőrizni az élénk talajéletet, illetve a kilúgozott, terméketlen földet hogyan tehetjük újra elevenné. A dolog nem ördöngösség, a gyakorlati tudnivalókat most olvasóimmal is szeretném megosztani.
Az ideális talaj magas humusztartalmának köszönhetően megtartja a vizet és a tápanyagokat. Porózus szerkezete lehetővé teszi a talaj levegőzését, könnyen lazítható, és támogatja a gyökérnövekedést[…]
- 05 -