- 08 -
-
Platánfáink hívatlan, de veszélyes látogatói
Megfigyelhető, hogy a platánfák levelei különösen tartós melegben kifakulnak, de nem a nagy melegtől, hanem a csipkéspoloska kártételétől.
A platán csipkéspoloskákat (Corythucha ciliata), pár milliméternyi, áttetsző, hat lábon járó, szép üvegberakásos mintázattal, csipkére emlékeztető kutikulával lehet felismerni[…] -
Tavaszi kertészeti szakmai praktikákról, növényvédelemről
Tavaszi kertészeti szakmai praktikákról, növényvédelemről a környezeti hatások függvényében…
Ma már egyre többen élnek egészségtudatosan, és keresik a minél kevesebb kémiai anyagok felhasználásával termesztett élelmiszereket.
Aki valóban egészséges, szermaradványoktól mentes növényeket szeretne nevelni a kertjében, annak érdemes rendszeres gyakorlattá tenni a növénykondicionálást, a talajélet javítását, a növényvédelmi előrejelzést és a jól bevált ősi praktikák kivitelezését[…] -
A tudomány és a gyakorlati kutatás találkozása a német mezőgazdaságban
Biológiai növényvédelem, környezettudatosság, a precíziós technológiák fejlődése a német mezőgazdaságban.
A német mezőgazdaság dinamikus fejlődésben van. A környezetvédelem mellett, az egészséges alapanyagok előállítása, a tudatosság nagyon fontos cél valamennyi gazdaság számára.
Hamburg mellett, (mely Németország második legnagyobb városa) Rosche település határában egy nagyobb családi gazdaságban, ahol 200 ha burgonyát, 200 ha repcét, 80 ha vöröshagymát, 100 ha cukorrépát, 150 ha gabonát termelnek, előadások, kísérletek értékelése keretében, ismerkedtünk a talaj tápanyagfelvételezés, a dróntechnológia és a biológiai növényvédelem, növényélettan előremutató lehetőségeivel, melyet a hazai termesztésben is lehet és lehetne alkalmazni […] -
Az inváziós élőlények, már a kertünk kapujában kopogtatnak
A környezetünk folyamatos változáson megy keresztül. Újabb fajok jelennek meg és sajnos tűnnek el környezetünkből. Az inváziós élőlények olyan fajok, amelyek az eredeti élőhelytől eltérő helyre kerülve elterjednek. Általában azért, mert az új élőhelyen nincs természetes szabályozó hatás, ami korlátozza a szaporodásukat és elterjedésüket. Az invazív fajok gyakran kárt okoznak az új élőhelyen élő fajok között, mert a táplálkozási, szaporodási és terjeszkedési szokásaik eltérőek a helyi fajokétól. Emiatt az invazív fajok gyakran veszélyeztetik a helyi ökoszisztémát és a biológiai sokféleséget…
Ezekről a gondolatokról beszélgettünk a NAPI.HU hírportál újságírójával, melynek gondolatait, itt olvashatjátok[…] -
Szövetkezzünk a hasznos rovarokkal!
Ha szeretnénk megőrizni kertünk természetes egyensúlyát, lépjünk szövetségre olyan rovarokkal, amelyek segítségünkre lesznek a kártevők ritkításában.
A növények leggyakoribb rovarkártevői a levéltetvek. Ezek az apró, zöld vagy fekete rovarok a virágokat, a hajtáscsúcsokat és a friss leveleket támadják meg. Szívogatják a növényi nedveket, amitől a levelek foltosodásnak indulnak, eltorzulnak…
Szerencsére számos olyan rovar létezik, amelyik felfalja ezeket a kártevőket. Megfelelő növényekkel becsalogathatjuk a kertbe a levéltetvekkel táplálkozó katicabogarat, a zöldfátyolkát, az imádkozó sáskát vagy a zengőlegyet[…] -
Kertünk növényi védelmezői
A környezetbarát kertben nemcsak a haszon- és dísznövények kapnak helyet. A szelíd növényvédelem eszköztárába tartoznak azok a növények is, amelyek segítenek a kártevők távoltartásában. Saját veteményesem összeállításánál én is mindig számolok ezekkel a szép és hasznos növényi védelmezőkkel.
Sikeres módja a kártevők kordában tartásának, ha többféle növényfajtát ültetünk egymás mellé. Mivel a rovarok általában egy bizonyos növénycsaládhoz vonzódnak, a különböző fajták összekeverésével megzavarhatjuk és visszatarthatjuk őket[…]
-
Erősítsük a növények immunrendszerét!
Ma már egyre többen élnek egészségtudatosan, és keresik a minél kevesebb vegyszer felhasználásával termesztett élelmiszereket. Aki valóban egészséges, szermaradványoktól mentes növényeket szeretne nevelni a kertjében, annak érdemes rendszeres gyakorlattá tenni a növénykondicionálást.
Olvasóim közül sokan tudják, hogy szívügyem a tiszta, vegyszer-maradékmentes élelmiszerek előállítása: számomra nagyon fontos, hogy a termőföldtől az asztalig nyomon követhető, egészséges táplálék kerüljön a fogyasztók elé…
Mit jelent a növénykondicionálás, mitől függ a növények erőnléte[…] -
A növényvédő szer nem vegyszer, hanem növényi orvosság!
Örömteli, hogy az utóbbi 10-15 évben divatba jött az egészséges életmód, egyre többen kerülik a növényvédőszerek használatát, és keresik a környezetbarát megoldásokat. Ezzel együtt azonban sajnos tévhitek is kialakultak. Növényorvosként gyakran szembesülök azzal, hogy a növényvédő szereket sokan káros szereknek gondolják. Pedig a növényvédelemben használt készítmények valójában biztonságos növényi orvosságok, ezért fontos, hogy bizalommal tekintsünk rájuk.
Kezdjük azzal, hogy miért is van szükség növényvédelemre[…] -
Kerti teendők Mindszent havában…
Az októberi indián nyár még sok kerti tennivalót tartogat számunkra. Betakarítjuk a termés maradékát, megtisztítjuk a kertet, ásunk, trágyázunk, ültetünk, védekezünk a kártevők ellen. Megalapozzuk a jó tavaszi indulást, de lassan már felkészülhetünk a „lazább” téli hónapokra is…
Kedves Barátaim! Sok még a dolgunk, de az október már az a hónap, amikor élvezhetjük a munkánk gyümölcsét. Hagyjuk erre is idő magunknak! Üldögéljünk a kertben napon, ropogtassuk a friss almát vagy az idei diót, és legyünk büszkék magunkra. Jó munkát végeztünk! -
Kerti tennivalók Szent Mihály havában
A nagy hőség elmúltával kellemesebbé válik a kerti munka. Betakarítjuk a most érő termést és megtisztítjuk a kertet. Lassan előkészülünk a közeledő télre, sőt már a következő tavaszra is.
A szép szeptember valóban elhozza nekünk az almát, a körtét, a szőlőt, a diót. Nekünk annyi a dolgunk, hogy leszüreteljük az ízes őszi gyümölcsöket. Tegyük őket hűvös helyre, a romlottakat pedig – de csak amik nem betegek! – tegyük a komposztra.
A szilvafát azonnal meg kell metszeni betakarítás után, és most van itt a málna és a szeder metszésének az ideje[…]
- 09 -