A palánta nevelése: Hogyan kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat?
Sipos Gazda tanácsai
A palántanevelés időszakában járunk, ami szép és izgalmas feladat, de kihívásokat is tartogat. Sokan tapasztalják, hogy a gondosan elvetett magok szépen kikelnek, növekednek egy darabig, majd hirtelen elpusztulnak.
Mi lehet ennek az oka? Írásomban most azokra a kérdésekre válaszolok, amelyeket ebben a témában kaptam.
A palánták pusztulásának hátterében többféle ok állhat, ilyen például a rossz talaj, a túlöntözés, a fényhiány vagy a betegségek. Néhány egyszerű kertészeti praktikával azonban csökkenthetjük a veszteségeket, és segíthetjük a palánták egészséges növekedését.
Ne használjuk újra a régi földet!
Sokan próbálnak spórolni azzal, hogy régi cserepekből vagy palántanevelő tálcákból megmaradt földbe ültetik a magokat. Csakhogy ez a föld valószínűleg már elveszítette a tápanyagtartalmát, és kórokozókat is tartalmazhat, amelyek veszélyeztetik az új növényeket. Ehelyett inkább friss, steril palántaföldet használjunk, amit kifejezetten a magvetéshez fejlesztettek ki. Ha valaki mégis újrahasznosítaná a régi földet, akkor előbb sterilizálja sütőben vagy mikrohullámú sütőben, hogy a kórokozók elpusztuljanak.
Gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről
A palánták gyökerei nagyon érzékenyek a pangó vízre. Ha túl sok a nedvesség a talajban, a gyökerek megfulladhatnak és rothadásnak indulhatnak. Hogy ezt elkerüljük, válasszunk jó vízelvezetésű, morzsalékos földet, amely nem tömörödik össze könnyen. Ellenőrizzük azt is, hogy a cserepek és tálcák alján vannak-e vízelvezető lyukak; az öntözéshez pedig használjunk permetezőt, vagy alulról adjunk vizet a palántáknak, hogy elkerüljük a talaj túlzott átázását.
Kapjanak elegendő fényt!
A palánták növekedéséhez nélkülözhetetlen a kellő mennyiségű fény. Ennek hiányában megnyúlnak, elgyengülnek, és fogékonyak lesznek a betegségekre. Hogy elegendő fényt kapjanak, gondoskodjunk róla, hogy a palántákat napi 12-16 órán át elég erős – de nem közvetlen! – napfény érje. Ha a természetes fény nem elegendő, használhatunk LED növénylámpát is, amit 10-15 cm távolságra helyezzünk a növények fölé. Az egészséges növekedést az is segíti, ha rendszeresen forgatjuk a palántatálcákat, hogy a növényeket minden oldalról egyenletesen érje a fény.
Ha a témával kapcsolatban kérdése van, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeken: telefonon +36-20/519-2745 számon vagy emailben az info@siposgazda.hu címen.
Amennyiben tanácsadásra, előadásra szeretne időpontot kérni, kérem kattintson az alábbi linkre:
Óvatosan a tápanyagokkal!
Bár a palántáknak szükségük van tápanyagokra, a túlzott trágyázás éppolyan káros lehet, mint a tápanyaghiány. A frissen kikelt növények kezdetben a magban tárolt energiát használják, és csak később igényelnek extra tápanyagot. Ezért az első levelek (sziklevelek) megjelenése után várjunk még egy-két hetet, és csak azután adjunk tápoldatot a palántának. Hígított szerves trágyát (például algakivonatot vagy komposztteát) használjunk, hogy ne égessük meg a gyökereket.
Fontos a megfelelő hőmérséklet és páratartalom
A palánták optimális növekedéséhez egyenletes hőmérsékletre és megfelelő páratartalomra van szükség. A fiatal növények stresszhatásként élik meg a hirtelen hőmérsékletingadozásokat, ami lassíthatja a növekedést, vagy akár a pusztulásukhoz is vezethet. Érdemes tudni, hogy a legtöbb zöldségpalánta 18-22°C között érzi jól magát. Ha a palántanevelő helyiségben túl hűvös van, akkor használhatunk palántanevelő fűtőszőnyeget (fűtőpárnát), amelyen a magok könnyebben felébrednek és meggyökeresednek. A túl száraz levegőjű helyiségben pedig a palántanevelő tálcára helyezett átlátszó fedéllel vagy párásító berendezéssel segíthetjük a megfelelő páratartalom fenntartását.
Szoktassuk a palántákat a kinti körülményekhez
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a palántákat hirtelen ültetik ki a szabadba, ahol a szél, a napsütés és a hidegebb éjszakák sokkot okozhatnak nekik. Ehelyett fokozatosan szoktassuk őket a kinti körülményekhez: az ültetést megelőzően naponta pár órára vigyük a palántákat szélvédett, árnyékos helyre, majd apránként növeljük az időtartamot, és csak a harmadik-negyedik napon tegyük őket közvetlen napfényre. Éjszakára eleinte még vigyük védett helyre (akár vissza is tehetjük a palántanevelőbe), és csak akkor ültessük ki őket végleg, ha az időjárás engedi.
A palántanevelés nem ördöngösség, megfelelő körülmények között minden bizonnyal sikerülni fog. Ha jó minőségű földet használunk, ügyelünk a vízelvezetésre, elég fényt és megfelelő hőmérsékletet biztosítunk, a növények erősek és egészségesek lesznek.
Ha pedig beköszönt a jó idő, indulhat a kertészkedés a szabadban!
- Milyen a jó zöldségpalánta?
- Neveljük saját kezűleg, vagy inkább vásároljuk meg készen?
- Honnan és kitől érdemes palántát venni?
Ha ezekre a kérdésekre is választ szeretnél kapni,
olvasd el az ezzel kapcsolatos korábbi cikkemet: Hogyan válasszunk jó palántát?
Eredményes és sikeres palántanevelést kívánok!
Együtt – Mindenkiért!