A MAGASÁGYÁS ELŐNYEI

Magaságyás építése

Kedves Barátaim,

Hol érdemes emelt- vagy magaságyást építeni? Ott, ahol kevés a hely, vagy rossz minőségű, szikes, agyagos, köves, kavicsos a talaj, de a segítségével még a leburkolt udvaron is üdítő, zöld szigetet alakíthatunk ki. Nézzük, mit érdemes tudni a kertészkedésnek erről az alternatív módjáról!

Az emelt ágyás nem bonyolult dolog: talajszint felett elhelyezkedő kiskertről van szó, melynek falát rendszerint fából vagy téglából szokás építeni. A beültetett növények az ágyás földjében gyökereznek, ezért nincs szükség közvetlen talajkapcsolatra. Az általában 60 centiméter magas keretben jó minőségű, laza termőföldben nevelhetjük a növényeket. Az egyszerű faszerkezet összeállítása nem igényel komoly szakértelmet, és a kiskert gondozása is sokkal kényelmesebb, mint a hagyományos ágyás esetében, hiszen nem kell mellette guggolni, hajolgatni, térdelni. Idősebbek, kezdő kertészkedők is bátran kipróbálhatják.


A magaságyás feltöltése

A magaságyást több rétegben, különböző anyagokkal kell feltölteni. Érdemes alulra nagyobb gallyakat, vékonyabb ágakat, friss, éretlen komposztot helyezni, amelyek lassan lebomolva hosszú távú tápanyag-utánpótlást biztosítanak. A „nyers” alsó rétegek tárolják a nedvességet, és bomlásuk során hőt bocsátanak ki, ami kora tavasszal gyorsítja a palánták fejlődését, és óvja őket a tavaszi fagyoktól. Erre kerülhet az érett komposztréteg, majd legfelülre a morzsalékos kerti föld. Az így feltöltött emelt ágyás termékeny, porhanyós, laza talaját könnyű művelni. Szinte alig kell a gazolással foglalkozni, az esetlegesen kikelő gyomokat pillanatok alatt, könnyen kihúzhatjuk a puha földből.

Mit ültessünk bele?

A magaságyások alapvetően a konyhakerti növények, zöldségek, fűszernövények, kistermetű gyümölcsök – például a szamóca – termesztésére valók, de ültethetünk bele évelő virágokat, kistermetű díszcserjéket és futónövényeket is – egy nagyobb ládából akár zöldfalat is futtathatunk lugasra vagy épületre.



A napos fekvésű ágyásokban jól fejlődik a paradicsom, a hagymafélék, a padlizsán és a legtöbb fűszernövény, de félárnyékban is számos zöldséget lehet termeszteni, például céklát, brokkolit, retket, fokhagymát, sárgarépát, zellert. Arra azonban figyeljünk, hogy ne zsúfoljuk túl a rendelkezésünkre álló területet, a gondatlanul bevetett magaságyásban ugyanis nem megfelelő a légmozgás, ami a növények befülledéséhez, könnyebb megbetegedéséhez vezethet. Emellett a zsúfolt ágyásban élő növények lassíthatják is egymás fejlődését. Ugyanabba a családba tartozó növényeket – például paradicsomot, paprikát és padlizsánt – ne ültessünk egymás mellé, mert azonosak a kártevőik, és hasonló kórokozók támadják meg őket. Ráadásul hasonló tápanyagra van szükségük, emiatt versenyezni fognak egymással, és el is nyomhatja egyik a másikat. A magaságyásnál is vegyük figyelembe a növénytársítás szabályait, amiről korábban már több alkalommal is írtam.

A gondozásnál figyelembe kell vennünk, hogy az emelt ágyás hamarabb melegszik, mint a környező talaj, ami kora tavasszal előny, a nyári hőségben azonban hátrány, hiszen a termőföld hamarabb kiszárad. Így hát ez a fajta kertészkedés több öntözést igényel, ami problémákat vet fel akkor, ha nem megfelelő az ágyás vízelvezetése.

Miből építsük magaságyást?

Az ágyáskeret többféle anyagból, téglából, vesszőből, fából is készülhet. A leggyakoribb a fa, ez esetben arra kell ügyelni, hogy a felhasznált építőanyag kezeletlen legyen, a kezelt fából ugyanis káros anyagok szivároghatnak a termőföldbe. A legjobb, ha a kerethez használt keményfát mi magunk természetes felületkezelő anyagokkal (lenolaj, viaszok) kenjük be. Léteznek vegyszermentesen kezelt fa, illetve BPA-mentes műanyag, előregyártott ágyáskeretek is, amelyeket szakkerekedésekben lehet beszerezni.

Már ősszel hozzákezdhetünk

Magaságyást érdemes ősszel telepíteni, ha tavasszal már gazdálkodni szeretnénk. Ugyanis idő kell, hogy a rétegzés hatására beinduljon a komposztálódási, bomlási folyamat az alsóbb rétegekben. A jól megépített magaságyás télen leülepszik, így tavasszal elég egy kis friss földdel feltölteni, és máris indulhat a kertészkedés. Védett, napos helyen álló ágyásban akár a szokásosnál korábban is veteményezhetünk, növények pedig könnyebben átvészelik a tavaszi fagyokat, és előbb termőre fordulnak.

Együtt – Mindenkiért!