Csicsóka: Az elfeledett szuperzöldség
Kedves Barátaim,
Az utóbbi években a kertészek és az egészséges táplálkozás hívei közül is egyre többen fedezik fel a csicsókát. A mutatós, napsárga virágú növény gumója nem csupán ízletes és tápláló, de sok szempontból előnyösebb is a burgonyánál. Ebben a cikkben bemutatom a csicsóka előnyeit, termesztésének módját, és kitérek arra is, hogyan érdemes fogyasztani.
Az Észak-Amerikában őshonos évelő csicsóka (Helianthus tuberosus), más néven jeruzsálemi articsóka méltatlanul mellőzött gumós növény. Pedig könnyen termeszthető, ízletes és tápanyagokban gazdag, ám viszonylagos ismeretlensége okán sokan nem tudják, hogyan lehet felhasználni. Íze és állaga hasonlít a burgonyáéra, de emlékeztet a dióra és a kínai konyhában kedvelt vízigesztenyére (Eleocharis dulcis) is. Bár gumói nem tarthatók el olyan sokáig, mint a burgonya, ezzel együtt kiváló alternatívát jelenthet azoknak, akik változatosabban és egészségesebben szeretnének táplálkozni.
A cukorbetegek zöldsége
A csicsóka gazdag inulinban, egy olyan természetes rostban, amely segíti az emésztést, és hozzájárul a bélflóra egészséges működéséhez. Emellett alacsony a glikémiás indexe (vagyis nem emeli meg a vércukorszintet), így a gumókat cukorbetegek is fogyaszthatják. Jelentős mennyiségű C-vitamint, vasat, káliumot és magnéziumot is tartalmaz, amelyek mind hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és az általános jó közérzethez. Alacsony kalória- és szénhidráttartalma révén különösen népszerű lehet a diétázók körében.
Hogyan termesszük?
A csicsóka az egyik legkönnyebben termeszthető növény, amely minimális gondozást igényel. Rendkívül ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így nem szükséges vegyi növényvédő szerek alkalmazása. Hidegtűrő, a talajban hagyva áttelel, és egész télen friss zöldséget szedhetünk alóla. Ráadásul rendkívül bőtermő: kis területen is jelentős mennyiségű gumót terem.
Ha a témával kapcsolatban kérdése van, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeken: telefonon +36-20/519-2745 számon vagy emailben az info@siposgazda.hu címen.
Amennyiben tanácsadásra, előadásra szeretne időpontot kérni, kérem kattintson az alábbi linkre:
Következzen néhány tanács a sikeres termesztéséhez:
A helyszín kiválasztása
A csicsóka szereti a napos helyet és a jó vízelvezetésű talajt. Ültessük olyan helyre, ahol bőséges napfény éri. Erőteljes növekedése miatt érdemes külön ágyásban vagy a kert szélén elhelyezni, hogy ne árnyékolja be a többi növényt. Dekoratív sárga virágai vannak, így akár dísznövényként is gondolhatunk rá. Fontos megjegyezni, hogy invazívvá válhat, ezért tartsuk kordában a terjedését.
Ültetés
Késő télen vagy kora tavasszal ajánlott vetni, amikor a talaj már nem fagyott. A gumókat 10-15 cm mélyre ültessük, egymástól körülbelül 30-40 cm távolságra.
Gondozás
A csicsóka kevés gondozást igényel. Rendszeres öntözés mellett jól fejlődik (erre különösen az első időszakban van szüksége), de szárazságtűrő képessége is kiváló. Érdemes a talajt mulcsozni, hogy megőrizzük a nedvességet, és megakadályozzuk a gyomnövekedést. A talaj tápanyagellátását komposzttal vagy érett trágyával javíthatjuk. A növények gyorsan nőnek, nyár végére elérhetik a 2-3 méteres magasságot, ezért szeles helyen célszerű karózni őket.
Betakarítás
A gumók késő ősszel, a lomb elszáradása után, a fagyok beállta előtt érnek be. Óvatosan ássuk ki őket, hogy ne sérüljenek meg. A csicsóka előnyös tulajdonsága, hogy a gumók a talajban hagyva frissen maradnak, így szükség szerint szedhetők fel egész télen át. Ha túlságosan hidegre fordulna az idő, takarítsuk be, mielőtt a talaj átfagyna. Mivel a gumók nedvességtartalma gyorsan csökken, a legjobb, ha nedves homokban vagy földben tároljuk a felhasználásig, hasonlóan a sárgarépához és más gyökérzöldségekhez. Hűtőszekrényben nedves törlőkendőbe csavarva vagy légmentesen záródó edényben célszerű tartani.
Fogyasszuk változatosan!
Sokoldalúsága miatt a mindennapi étkezésben kiváló alternatívája lehet a burgonyának. Íze enyhén édeskés, diós aromájú, így számos ételben felhasználható. A gumók szabálytalan, csomós alakja miatt a tisztításukra egy kicsit több időt kell szánni, mint a burgonyáéra.
Nyersen salátákban, főzve levesekben, párolva, sütve vagy akár pürésítve köretként is fogyaszthatjuk.
Íme néhány egyszerű ötlet a csicsóka felhasználásához:
- Csicsókachips: Szeleteljük vékonyra, majd süssük ropogósra.
- Csicsókapüré: Főzzük puhára, majd pürésítsük vajjal és fűszerekkel.
- Csicsókasaláta: Szeleteljük egészen vékonyra, és keverjük össze friss zöldségekkel, salátalevelekkel, olívaolajjal és citromlével.
Próbálják ki, érdemes esélyt adni ennek az egészséges és ízletes növénynek!
Együtt – Mindenkiért!