Fűszernövények cserépben
Kedves Kertbarátok,
Fűszernövényekkel foglalkozni nagyon hálás dolog. Ha nincs is kertünk, cserepekbe, dézsákba ültetett növényekkel kialakíthatunk egy kis oázist az ablakpárkányon, az erkélyen vagy a teraszon. Szépségük, illatuk így is sok örömet okoz, és nincs jobb, mint a frissen levágott, saját termesztésű ágacskákkal, levelekkel fűszerezni az ételeket, vagy teát készíteni belőlük.
Növények kis helyen
Bármilyen tárolóedénybe ültethetünk gyógynövényeket: virágládába, konténerekbe, vályúba, virágcserépbe, öreg fazekakba vagy lábasba vagy bármilyen szép edénybe – de így egy kicsit több gondoskodást igényelnek, mint ha szabadföldben lennének. Bármelyikre essen is a választásunk, vigyázzunk, mert előfordulhat, hogy az edényekben tartott növényeket túllocsoljuk, vagy épp kiszáradnak a nagy melegben. Elsősorban arra ügyeljünk, hogy a gyökerek ne melegedjenek fel, ne száradjanak ki túlságosan.
Rendszeresen tápláljuk őket, és a földet tartsuk mindig enyhén nedvesen. Amikor ültetőedényt választunk, gondoskodjunk a vízelvezetésről, hogy megelőzzük a föld teljes átázását. Szükség esetén fúrjunk lyukakat a választott edény aljába, legalulra pedig tegyünk vízelvezető anyagot, ami lehet sóder, homok, kavics, cseréptörmelék.
Fűszernövények ültetése
Kép forrása: pxhere.com
Nagyon fontos az ültetni kívánt növény mérete, mert ahhoz mérten kell cserepet választani, és előre el kell dönteni, hogy hol fogjuk tartani. Kicsi, fiatal palántákat, kis gyökerű növényeket ültessünk el, mert hamar kinövik a helyüket. Ha olyan burjánzó növényeket szeretnénk ültetni, mint a menta, a tárkony, a citromfű, akkor lassabban fejlődő, tenyésztett változataikat válasszuk.
Napot kedvelő mediterrán növényeknek előnyös a nagyobb mennyiségű sóder vagy kertészeti homok a virágföldkeverékben, nagyjából hat rész humuszos földkeverék és három rész homok arányban. (Építési homok nem alkalmas, mert ez ellenkező hatású: megnehezíti a vízelvezetést!) A fűszernövények többnyire kedvelik a lúgos talajt, ezért a földjükhöz minden évben adagoljunk talajműveléshez használt meszet. Egy 11,5 cm-es átmérőjű cseréphez 5 ml (egy kávéskanál) mész szükséges. Ugyanennyi faszéngranulátum a cserép alján elterítve megakadályozza a föld megsavanyodását.
Az ültetni kívánt növény méretéhez igazítsuk az edény méretét, Ha több palántát telepítünk egy cserépbe, akkor kezdjük a legnagyobbal, és ezt az edény közepébe vagy hátsó részébe ültessük. Köréje, eléje kerülhetnek a kisebb növények. A cserepekben nevelt fűszernövények többségét az év bármely szakában ültethetjük.
Árnyékba vagy fényre?
Kakukkfű és bazsalikom
Kép forrása: pxhere.com
Mielőtt összeültetnénk a növényeket, gondoljuk végig, melyik hol érzi jól magát, és eszerint párosítsuk őket. A levendula, a bazsalikom, a babér, a rozmaring, a borsikafű, a koriander, a zsálya, a kakukkfű és a majoránna a teljes napfényt kedvelik, míg a lestyán, a szamóca, a menta, a snidling, a petrezselyem, az édeskömény, a csombormenta és a citromfű inkább a félárnyékot kedveli.
Mit mivel párosíthatunk?
Attól függően, hogy milyen körülményeket kedvelnek, többféle növényt is összeültethetünk egy edénybe, ezek a vegyes virágládák nagyon jól mutatnak. Akár egy nagy közös cserépbe ültethetjük a zsályát, a borsikafüvet, a kakukkfűféléket; egy másikba kerülhet a világos, de közvetlen napsütést nem kedvelő turbolya, koriander és petrezselyem. A levendula, a cipruska, a rozmaring alakja akkor tud igazán érvényesülni, ha körbe éri a napfény, ezek külön-külön kerüljenek legalább tízliteres edénybe a napra. A metélőhagyma, a bazsalikom, az egynyári csombor kisebb cserepekben könnyebben kezelhető, télire be is vihetjük a konyhaablakba. A borsmentának széles, lapos edény kell, és ne ültessük össze más növénnyel, mert ahogy sarjadzik, belemászik a többiek életterébe.
Egynyári virágaink is bizonyára megörülnek a fűszernövények rovarriasztó közelségének. A bazsalikom, a citromfű, a ruta még a legyeket, szúnyogokat is elriasztja.
Ha a témával kapcsolatban kérdése van, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeken: telefonon +36-20/519-2745 számon vagy emailben az info@siposgazda.hu címen.
Amennyiben tanácsadásra, előadásra szeretne időpontot kérni, kérem kattintson az alábbi linkre:
Tanácsok néhány cserepes fűszernövény termesztéséhez
Kép forrása: pxhere.com
Metélőhagyma
A napos, félárnyékos helyet kedveli, tápanyagban gazdag, nyirkos, jó vízellátású talajban neveljük. Havonta érdemes tápoldatozni. Jobb az íze, ha a virágait lecsípjük. 3-4 évente osszuk szét, és ültessük át a csomókat. Betakarításhoz a földtől 5 cm-re vágjuk le a leveleket.
Kapor
Napos, széltől védett helyen, tápdús, jó vízáteresztő földben érzi jól magát. Konyhai felhasználáshoz a fiatal leveleket szedjük. Csípjük le a virágzatokat, amikor a termés kezd kialakulni.
Tárkony
A nyílt, napos fekvést, a laza, száraz, jó vízáteresztő talajt kedveli. Télre szalmával, mulccsal takarjuk. Bármikor szedhetjük a leveleket, de a fő idénye a nyár vége. Az ágak kétharmadánál többet ne vágjunk le, hogy utánanőhessen, kivéve a tenyészidő végén.
Koriander
Teljesen napos helyre, tápdús, laza földbe ültessük. Minden időben szedhetünk róla fiatal leveleket. A magvakat barnulás után takarítsuk be, mielőtt kihullanának.
Babér
Teljesen napos, széltől védett helyen, tápdús, nyirkos, jó vízáteresztő földben neveljük. Télen mínusz 15 fok alatt nem szabad kint hagyni. A leveleit állandóan szedhetjük.
Citromfű
Kis példányait cserépben akár még a lakásban is nevelhetjük. A napos, félárnyékos fekvést kedveli (délben legyen árnyékban), a földjét tartsuk nyirkosan. Állandóan szedhetjük a leveleket, de illatuk akkor a legjobb, amikor a virágok nyílni kezdenek.
Menta
Félárnyékos helyet keressünk neki, és nyirkos, jó vízáteresztő, lúgos, tápanyagokban gazdag talajba ültessük. Nyáron a szárdugványt vízben gyökereztethetjük. A leveleket közvetlenül virágzás előtt gyűjtsük be.
Bazsalikom
Meleg, napos, széltől, fagytól és perzselő déli naptól védett helyre tegyük. A jó vízáteresztő, nyirkos talajt kedveli, lakásban is jól érzi magát. Mindig délben öntözzük, ne este, forró időben a leveleket permetezzük. A leveleket fiatal korukban szedjük.
Majoranna
A teljesen napos helyet kedveli, az aranylevelű formák délben árnyékot igényelnek. Jó vízáteresztő, meglehetősen száraz, lúgos, tápanyagban gazdag talajba ültessük. A legtöbb más fűszernövénytől eltérően erősebb illata lesz tápanyagban gazdag földbe ültetve. A fiatal levelek bármikor szedhetők. Mielőtt téli nyugalomba merülne, vágjuk vissza egyharmadára.
Rozmaring
Napos, hideg szelektől védett helyre tegyük. Kitűnő vízelvezetésre van szüksége, meszes talajon alacsonyabb, de illatosabb lesz. Meszet tojáshéjjal vagy fahamuval adagolhatunk neki. Leveleiből, ágaiból kis mennyiségeket szedjünk egész évben, a levelek legnagyobb részét virágzás előtt gyűjtsük.
Kakukkfű
A teljesen napos fekvést kedveli, laza, jó vízáteresztő, lúgos talajban érzi jól magát. Nyáron gyakran nyírjuk vissza. Nagyon hideg helyen télen ne hagyjuk kint. A levelek akkor a legaromásabbak, amikor a növény virágzik.
Fedezzük fel a balkonok világát, eredményes termesztéssel és növénygondozással.
Együtt – Mindenkiért!