Kertem Kamrájából
Sipos Gazda vasárnapi ebéd ajánlata
Sipos Gazda
Kedves Főzni Szerető Barátaim,
Szent Jakab havába érkeztünk, mikor javában zajlanak a betakarítások a szántóföldeken is. A termésekből, új ízek születnek a konyha világában. Ebben a hónapban, megváltoztatva az eddigi hagyományt, férfi társaink fognak főzni számunkra. Az elmúlt hónap után Dalma jelképesen most átadja az arany fakanalat egy kedves Barátomnak, akit régóta ismerek, Mazács Attilának. Lelkes gazdálkodó, természetszerető és egyben kereskedő is.
Köszönöm Neked Attila, hogy a sok elfoglaltságod, munkád mellett elvállaltad és elkészítetted e vasárnapi menü bemutatását, melybe olyan ízvilágot varázsoltál, ami hitelesen bemutatja az igazi szegedi halászlé titkát.
Jó étvágyat kívánok!
Sipos Gazda és én!
Mazács Attila
Józsival immár 8 éve vagyunk jó ismerősök. Ő egyike azon szakembereknek, aki segített elsajátítani a szakma gyakorlati tudását és fogásait!
Sokat beszélgettünk, tanácskoztunk Sipos Gazdával az okszerű, helyes növényvédelemről.
Felmerült kérdéseimre, hogy mit, mikor, hogyan kell használni, illetve mikor tudjuk leginkább a növényvédő szereket mellőzni a termesztésem során. Amennyiben nem tudom mellőzni, akkor kizárólag törekedjünk az okszerű, célzott védekezésre a növényeinknél. Józsi nagy hangsúlyt fektet a károsítók előrejelzésére és olyan technológiák alkalmazására, mellyel minimalizálni tudom a kezelések számát.
Fontos szempont a saját gazdaságomban, a friss zöldségek termesztésénél a szermentesség és a vegyszermaradék-mentesség, mivel olyan rendszerben értékesítek, ami 100%-osan nyomonkövethető.
Magam is tudatos vásárló vagyok. Legyen szó húsról, zöldségről vagy egyéb élelmiszerről, hiszen tudjuk, minden a termőföldről indul.
Hal esetében, például a vizek védelme kiemelt fontosságú legyen számunkra, pl. etetőanyagok minősége.
Körforgásban élünk, amit adunk azt kapjuk vissza a természettől és ez egymásra hatással van!
Szegedi halászlé titkai
Hozzávalók:
- 1 kg apróhal esetünkben kárász (fej nélkül)
- 2,5 kg ponty
- 1/2 fej fokhagyma apróra vágva
- 1 kg vöröshagyma felkockázva
- 1 db nagy paradicsom felkockázva
- 1 db nagy fehérpaprika feldarabolva
- 1 db hegyes erős paprika tálaláshoz
- 1/2 tubus csemege pirosarany,
illetve ízlés szerint kis csípős piros arany - 10-15 db szemes bors
- Őrölt bors ízlés szerint
- Só
- Fűszerkömény
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- 1 evőkanál zsír
Elkészítés menete:
- A megtisztított pontyokat törzsüknél patkó szeletekre vágjuk. A csontokat, fejeket, úszókat a vöröshagymával, sóval, borssal, fokhagymával, paradicsommal, paprikával és a tetejére szórt őrölt pirospaprikával meghintjük és 7 liter vízzel felöntjük, melyet legalább 3– 3,5 órán keresztül főzünk.
- A megmaradt ponty halszeleteket megszórjuk kevés sóval és felhasználásig hűtőbe rakjuk.
- Ha az alaplevünk elkészült, akkor a levet leszűrjük és botmixerrel átdolgozzuk. A kifilézett húsos részhez kevés hallevet öntünk.
- Az alaplevet fakanál segítségével átpasszírozzuk egy tésztaszűrőn, ezzel tesszük tartalmassá alaplevünket.
- Ha elkészült az alaplé, felforraljuk és belerakjuk a már előkészített halszeleteket. Ezt követően 10 percig főzzük. Amennyiben volt belsőség a halakban akkor azt most hozzáadjuk, és még 10 percig főzzük. Kóstolás után, egyénileg ízesíthető.
- Hegyes erős paprikát vagy csípős törtpaprikát, friss kenyeret vagy kalácsot tálalhatunk hozzá.