A téli madáretetés fontos madárvédelmi feladat
Kedves Madár és Természetszerető Barátaim,
Lassan megérkezik a december és remélhetőleg a fehér hótakaró is. Ilyenkor a madarainknak már biztosítani kell az élelmet és a búvóhelyet.
Én is erre készülök és ebben szeretném segíteni, bátorítani, tisztelettel kérni, minden madárszerető Barátomat. Készítettem én is madárodúkat és etetőket, melyet több helyen kihelyeztem.
Mikor és hogyan kezdjük el a madarak etetését?
Kérlek tudjatok róla, hogy a madarak etetésének időszaka Magyarországon az első fagyok beköszöntétől, végső megszűnéséig tart. Azonban, ha meg tudjuk oldani a madáretetést, már az ősz beköszöntével, szeptember elején elkezdhetjük. Különösen akkor, érdemes és fontos, ha az aszályos időjárás miatt gyenge volt a fűfélék maghozama.
A téli hónapokban nagyon nehezen találnak táplálékot itthon maradt kis barátaink, különösen akkor, ha vastag hótakaró és a kemény fagyok alakultak ki, ami megnehezíti az élelemhez jutást.
Szeretném javasolni, hogy az etetést október végével kezdhetjük, különösen akkor, ha a hőmérséklet 0 C fok alá csökken. Az etetés legyen folyamatos, mert a tartós mínuszok esetében ez lényeges tényező!
Milyen legyen a jó etető, mit és mit ne etessünk madarainkkal?
A jó etető legyen fedővel ellátott, hogy a kiadott táplálékot szárazon tartsa. Az ideális etető madaraink számára könnyen, a ragadozók számára nehezen hozzáférhető legyen. Ne tegyük alacsonyan az etetőket, mert azt tapasztaltam, hogy a macskák előszeretettel vadásznak a táplálkozó madarakra.
Az etetőbe a legmegfelelőbb eleség a gabonafélék, köles, napraforgómag, alma, tökmag, mogyoró, dióbél. Változatos étrend számunkra is fontos.
Megfigyeltem, hogy a cinkegolyókat nem minden madár tudja hatékonyan elfogyasztani, így nem árt több fajta eleséget és több típusú etetőt alkalmazni.
A hálóba csomagolt magvas golyók, pogácsák nagyon jók, a különféle magvakat zsiradékba préselik, így energiatartalmuk sokkal magasabb. Az apróbb énekesmadarak inkább a kölest és napraforgómagot kedvelik. Szeretném javasolni, hogy etethetünk almával is, amit nagyobb bokrok ágaira szúrhatunk, vagy almatartóba helyezhetünk. Az almát jobban a rigók és a fakopáncsok kedvelik. Akasszunk ki só nélküli szalonnát. A só vízelvonó hatása a madaraink kiszáradását és elhullását okozhatja.
Kérlek Benneteket, hogy kenyérrel, morzsával ne etessük madarainkat! Tudjatok róla, hogy a nedves kenyér gyorsan megromlik, penészessé válik, másrészt az erjedő kenyérdarabkák a madarakban heveny gyomor és bélgyulladást idézhetnek elő, és pusztulásukat okozzák.
Kell e itatni a madarainkat télen?
Sokan kérdezik tőlem, kell e és lehet e a madarakat télen itatni. Igen lehet és kell is. Az etetés mellett ne feledkezzünk meg az itatásról sem. Tegyünk ki tiszta, hideg vizet. Megfigyeltem, hogy a madarak egy része a kemény téli időjárás ellenére is fürdőzik. Naponta akár több alkalommal is. Tegyünk az itató aljába egy nagyobb méretű kavicsot, vagy egy fadarabot, melyre rászállhatnak. A kavics a felborulást is meggátolja. Az itató ne legyen kicsi, mert abban a nagyobb méretű madarak (rigó) már nem tudnak megfürdeni. Túl mély se legyen, mivel az, a kisebb méretű madarakra veszélyes lehet.
Mindannyiunk számára a téli madáretetés fontos madárvédelmi feladat, október végétől, március közepéig. Mindannyian tehetünk és tegyünk is érte.
A jó idő megérkezésével e tevékenységet hagyjuk abba! A tavaszi fészekrakást követő fiókanevelés időszaka alatt, már állati eredetű táplálékot is kell madarainknak fogyasztani. Hagyjuk, fogdossák össze a hernyókat, legyeket és egyéb kerti kártevőket, a jó időben szolgálják ki magukat. Így is hasznos feladatot hajtanak végre kertjeinkbe és házunk táján. Biológia növényvédelemben fontos segítőink.
Tegyünk közösen a madarakért, óvjuk, védjük őket.
Együtt – Mindenkiért!