Kertem Kamrájából
Sipos Gazda vasárnapi ebéd ajánlata
Paplukács Dóra
Húsvét…
A gyerekkori Húsvéti készülődés idejére való visszaemlékezés, természetesen mindig kellemes emlékeket idéz fel bennem. Anyukánk már napokkal a vendégek érkezése előtt sütött-főzött, mi a húgommal festettük a tojásokat, vártuk a locsolókat.
Bár nekem fiaim vannak, szeretném, ha felnőttként majd ők is vissza tudjanak emlékezni a kellemes, ünnepekhez köthető élményekre. Melynek természetesen szerves része, az ünnepi ételek megismerése, elfogyasztása.
Nézzük mivel is készültem nektek a Húsvéti asztalra!
Receptajánlatom Húsvétra
Vegyes előétel – kínáló tál
6 főre SZÁMÍTVA
Franciasaláta
Tojáskrém
Uborkás-répás saláta
Cserépedényben főtt, kenyértésztában sült csülök
Répa torta
Vegyes előétel – kínáló tál
Mivel nálunk Húsvétkor nem igazán kerül leves az asztalra, így most előételnek inkább egy vegyes tállal készültem. A tál alapját kétféle saláta alkotja, melyet a házi készítésű szalámi, és füstölt tarja koronáz meg, az elengedhetetlen főtt tojás és friss tavaszi zöldségek ölelésében.
Egy nagyobb kb. 6 személyes kínáló tálhoz a következőket használtam fel:
- 30-40 dkg házi szalámi
- 20 dkg füstölt tarja
- 6 db főtt tojás
- 2-3 db lilahagyma
- 1 db fejes saláta
- 3-4 db retek
- 1 db paradicsom
- 2 db piros kaliforniai
vagy paradicsompaprika - fél kg házi túró
- só, bors, pirospaprika, köménymag,
- újhagyma zöldje vagy medvehagyma
Körözöttel töltött paprika elkészítése:
A magyar paraszti konyha egyik legegyszerűbb, és szerintem legfinomabb krémje, nem más, mint a körözött. Emeli a fényét, ha piros, vastaghúsú paprikába is töltjük, így egy végtelenül ízletes ételt kapunk, aminek a fogyasztása reggelire vagy vacsorára is megállja a helyét a hétköznapokban is.
Ám ez tipikusan az az étel, amire azt szokták mondani, ahány ház, annyi szokás! Én most a saját verziómat írom le, de persze kedvünkre variálhatjuk, a végeredmény ugyanolyan finom lesz!
A túróhoz két evőkanál piros paprikát szórunk, egy kiskanál sót, fél kis kanál törött borsot, egy csapott kiskanál egész köménymagot, egy kisebb fej lilahagyma felét finomra vágjuk és némi újhagyma zöldjét. Az egészet összekavarjuk egy homogén krémmé, ha szükséges, tejföllel lazíthatunk rajta.
A paprikákat kicsumázzuk, megmossuk, és a hasukba beletöltjük a körözöttünket.
Legjobb, ha egy éjszakát pihen a hűtőben, hogy jól összeérjenek az ízek.
A tálra saláta leveleket helyezünk, majd erre tetszőlegesen ráhalmozzuk a szalámit, a tarját, a felszeletelt körözöttel töltött paprikát. Mellé főtt tojást, és friss, vegyszermaradék mentes, hazai korai zöldségeket kínálunk.
Franciasaláta
Az első salátánk egy klasszikus franciasaláta lesz, mely az én kedvenc salátám is.
Hozzávalók:
- 1 zacskó zöldség keverék (tetszőleges)
- 7-8 db savanyú uborka
- 2 pohár tejföl
- 1 kiskanál mustár
- 2 kiskanál majonéz
- só,bors
Elkészítése:
A vegyes zöldség keveréket sós vízben megfőzzük, leszűrjük, picit hűlni hagyjuk. – Itt megjegyezném, hogy sokkal jobb, ha friss alapanyagokat használunk, a fagyasztott helyett! – Addig elkészítjük az öntetet hozzá. Egy nagyobb tálba öntjük a tejfölt, hozzáadjuk a mustárt, majonézt, sóval, borssal ízesítjük. Majd összekeverjük a megfőtt zöldség keverékkel, és apróra vágott savanyú uborkával dúsítjuk, majd 1 éjszakára hűtőbe tesszük, másnap tálaljuk.
Tojáskrém
Hozzávalók:
- 8-10 db főtt tojás
- 2-3 evőkanál krémsajt
- fél fej apróra vágott lilahagyma
- só, bors
Elkészítése:
Ez egy végtelenül egyszerű, de annál finomabb kiegészítője a hideg tálunknak. A tojásokat megfőzzük, kihűtjük, megpucoljuk, félbe vágjuk. A sárgáját egy tálba szedjük. Hozzákeverjük a krémsajtot és a fűszereket, az apróra vágott lilahagymát, majd az egészet habzsákba töltjük és a tojás fehérjébe visszatöltjük. A tetejét piros arannyal díszíthetjük.
Uborkás-répás saláta
Ez a recept a szívemhez nagyon közel áll, annak ellenére, hogy nem a saját receptem. Életemben először egy kerti partin kóstolhattam, ám annak ellenére, hogy a készítőjével már akkor is jóban voltunk, nem gondoltam, hogy ez a saláta fog egy új barátságot elindítani.
2018 nyár elején már jócskán a második kisfiammal voltam várandós, és ugye ilyenkor egy nő teste elég fura dolgokat tud produkálni, ilyen a megmagyarázhatatlan kívánalom bizonyos ételek iránt. Velem is ez történt. Úgy éreztem tán bele is halok, ha nem ehetek ebből a salátából. Azonnal küldtem egy üzenetet a barátnőmnek, hogy írja le a receptet, mert itt a világvége! Ő nem is habozott. Leírta, megcsináltam, ezzel megmentett, és azóta is az egyik legjobb barátnőm, bizalmasom. Köszönöm neki innen is!
Hozzávalók:
- 1 db kígyóuborka
- 1 db sárgarépa
- tejföl
- porcukor
- ecet
- zúzott fokhagyma
- só, bors
Elkészítése:
Az arányok igazából teljesen az egyéni ízlésre vannak szabva, a lényeg, hogy több legyen az uborka, mint a répa. A zöldségeket a reszelő nagy lyukán legyaluljuk. A többi hozzávalót arányosan hozzáadagoljuk, majd behűtjük. Nagyon finom frissítő étel a nyári meleg napokon, de jó grill ételek mellé, vagy esetünkben a hidegtál mellé is.
Húsvéti vendégváró
Cserépedényben főtt, kenyértésztában sült csülök
Hozzávalók:
- 2 db közepes méretű csülök
- ételízesítő
- 1 db nagyobb vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- szemes bors, babérlevél, köménymag
Elkészítése:
A csülköt kicsontozzuk, leöblítjük, majd ételízesítővel bedörzsöljük. Ha van időnk, ezt megtehetjük előző este is, minél tovább járja át a fűszer. Amennyiben sietnünk kell, akkor a bedörzsölt csülköt egy cserépedénybe helyezzük, a csont helyére 1-1 negyed vöröshagymát teszünk, majd ízlés szerint fűszerezzük, a szemes borssal, babérlevéllel, köménymaggal. A csontot is tegyük az edényünkbe, hiszen az abból kifövő anyagok is szerves részét képezik ételünknek. Mellé helyezzük a megmaradt vöröshagymát és a fokhagymákat, majd az egészet felöntjük kb. 1-1,5 liter vízzel. Rátesszük a cserépedény tetejét, hideg sütőbe helyezzük és közepes vagy lassabb lángon elkezdjük párolni az ételünket. Körülbelül 2 óra múlva belenézünk az edényünkbe és fordítunk a csülkön, hogy mindenhol át tudja járni a fűszeres lé. Ha megpuhult, kivesszük az edényből, és hagyjuk hűlni.
Közben elkészítjük a köreteket és a kenyértésztát.
Petrezselymes burgonya
Az alap köret a petrezselymes burgonya. Ezt klasszikus módon készítjük.
A burgonyát megpucoljuk, feldaraboljuk, és sós vízben megfőzzük, ha kész leszűrjük. Egy serpenyőben 1 kanál zsírt felmelegítünk, beleszórunk apróra vágott petrezselyem zöldet, kissé hagyjuk, hogy elveszítse nedvesség tartalmát és kioldódjanak belőle az illó anyagok majd, a megfőtt krumplira öntjük.
Aszpikos zöldségrolád
A második köret sem sokkal bonyolultabb, de annál mutatósabb nem mellesleg, így a csülök minden részét hasznosíthatjuk.
Hozzávalók:
- A csülök főző leve
- 1 csomag zselatin
- 1 kis csomag zöldség keverék
- 6 db főtt tojás
Elkészítése:
A csülök főző levét leszűrjük, felöntjük kb. 1 liter vízzel, majd el kezdjük melegíteni. Közbe, egy másik edénybe tegyük fel főni a zöldségeket egy pici ételízesítővel, és még egy edénybe külön a tojásokat. A zselatint egy kisebb tálba öntjük, majd a meleg főző léből merünk rá 1-2 merőkanálnyit, kevergetjük. Ha teljesen feloldódott a zselatin, a többi léhez öntjük, vigyázva, hogy csak egyet rottyanjon és már zárjuk is el, mert ha túlforr, a zselatin kötő hatása eltűnik.
A megfőtt zöldségeket leszűrjük, félretesszük hűlni. A tojásokat megpucoljuk.
Egy őzgerinc formát kibélelünk folpack fóliával,úgy, hogy mindenhol túllógjon a szélein.
A zselatinos csülkös léből 1 merőkanálnyit a formába szedünk, majd pár percre a fagyasztóba tesszük. Ha megdermedt, a megfőtt egész tojásokat szépen sorban rátesszük, a zöldségeket pedig köré, felé halmozzuk. Majd az egészet felöntjük a maradék lével. Óvatosan hűtőbe tesszük. Ha teljesen megdermedt egy tányér segítségével kifordítjuk a formánkból és már tálalhatjuk is! Minél kevesebb a zöldség, annál jobban szelhető.
Kenyértészta
Időközben sokat hűlt a csülök is, így neki láthatunk a kenyértésztához.
Hozzávalók:
- fél kg finomliszt
- 2,5 dkg élesztő
- 2 evőkanál olaj
- 2 dl langyos víz
- só, cukor
Elkészítése:
A lisztet tálba öntjük, közepébe mélyedést készítünk, majd beleöntünk kevés langyos vizet, belemorzsoljuk az élesztőt, majd meghintjük egy nagyobb csipet cukorral. Konyharuhával letakarjuk, meleg helyre tesszük. Ha az élesztőnk el kezdett felfutni, kb. 15-20 perc múlva elkezdjük összedolgozni. Hozzáadjuk az olajat, majd elkezdjük dagasztani a tésztánkat, közben a langyos vizet adagoljuk hozzá, egészen addig, míg már sem a kezünkhöz, sem a tálhoz nem ragad a tészta.
Letakarva ismét pihentetjük kb. 35-40 percet, ha duplájára dagadt, kinyújtjuk, majd a közepére helyezzük a csülköket és belecsomagoljuk a tésztába. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, lekenjük tojással és készre sütjük.
Desszert:
Számotokra ajánlott süteményt először tényleg Húsvét alkalmával készítettem, persze a neve hallatán a család csak fanyalogva figyelte, hogy mi lesz ebből… Majd egy morzsát sem hagytak.
A répa torta
Hozzávalók:
- 4 db tojás (egész)
- 300 g nádcukor
- 280 ml napraforgó olaj
- 360 g finomliszt
- 2 teáskanál sütőpor
- 1 csipet só
- 2 teáskanál fahéj
- 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg
- 600 g sárgarépa (reszelve)
- 200 g mazsola
- 150 g dió (apróra darabolva)
- 1 narancsból nyert narancslé
Elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt. Béleljünk ki sütőpapírral vagy kenjünk meg vajjal egy nagyméretű, lapos tepsit. Mérjük ki a hozzávalókat.
Egy nagy tálba verjük fel a tojást, adjuk hozzá az olajat, barna cukrot, és krémesre keverjük ki.
Egy másik tálban a lisztet, sót, szódabikarbónát, sütőport és a fűszereket keverjük jól össze, majd ezt a keveréket óvatosan adagoljuk hozzá a tojásos krémhez, és simára keverjük el.
A finomra reszelt répát, darabolt mazsolát és az apróra vágott diót és a narancslét egy tálba keverjük össze, majd ezt keverjük bele a lisztes masszába.
Öntsük a keveréket a tepsibe, és süssük tűpróbáig (150-160 fokon kb. 30-40 perc). Majd hagyjuk teljesen kihűlni.
A krém alapanyagai:
- 250 g mascarpone vagy házi krémsajt
- 50 g vaj
- 150 g porcukor
- 1 narancsból nyert narancslé
Elkészítése:
Keverjük habosra a krémsajtot a vajjal, öntsük hozzá apránként a porcukrot és a narancslevet, pár percre hűtőbe tehetjük, hogy dermedjen kicsit a krém, így nem folyik le a sütemény tetejéről. Végül kenjük meg vele a sütemény tetejét.
Díszítésnek diót, fahéjat vagy reszelt sárgarépát ajánlok.
Ehhez a süteményhez rendkívül passzolna a narancshéj, ám sajnos óva kell, hogy intsek mindenkit a bolti narancshéjtól, hiszen olyan mennyiségben tartalmaz sajnos vegyszer maradékot, amit már szerintem meg se szabadna engedni, úgyhogy ha lehet kerüljük ezt az összetevőt.
Remélem, mindenkinek tetszik a Húsvéti lakoma asztal. Fogadják szeretettel, sok sikert kívánok a kipróbálásukhoz!