Miért látjuk, hogy a platánfák hullatják a kérgüket?
Kedves Barátaim,
Többen megfigyeltük az elmúlt időszakban, hogy számos platánfa körül, jelentős mennyiségű elhullajtott kéreg darabokat lehet találni. A kéreg maradványoknak a méretük kisebb-nagyobb lehet, helyenként megfigyelhető, hogy egészen nagy, összefüggő felületekről válnak le a darabok.
Mi lehet a fák életében, ennek a jelenségnek az oka?
Az országunkban, parkjainkban, kevés kivételtől eltekintve a platánfák közül, a Közel-Kelet, Mediterráneum középmagas hegységeiből származó, keleti platán (Platanus orientalis) és az Észak-Amerika mocsaras részeiről származó nyugati platán (Platanus occidentalis) és ezek keresztezett hibridjei jelennek meg. A kérgük szerkezete, vastagsága ezért is változatos.
Megfigyelhető, hogy a keleti platánfa ritka lombozatú, levelei szeldelten karéjosak, kérge apró darabokra töredezik, több évig, akár évtizedekig a vázágakon és a törzsön marad, mert az eredeti élőhelyén, nagyon erős a napsütés és ezért a fás részeket védeni kell.
A nyugati platánfa sűrű lombozatú, levélzete tenyeres karéj alakúak. A kéreglemezek, néhány évig fedik a fás részeket, 3-6 évenként nagy darabokban leválnak.
A fás részek vastagodását, a talaj szerkezete, tápanyagtartalma, vízgazdálkodása és a tavaszi csapadékmennyiség határozza meg. A platánfák, a kérgüket a fatest vastagodásának mértékében dobják le.
A környezetünkben található platánfák közül, amelyek kérgüket a nyugati platán genetikai állományából örökölték, a változékony és csapadékos tavaszi időszakban, a fatest jelentős vastagodásának következtében, nagy felületen hullajtják le az elhalt kéreg darabokat.
Amennyiben tanácsadásra, előadásra szeretne időpontot kérni, kérem kattintson az alábbi linkre:
Ez a jelenség nem kóros folyamat. Növényvédelmi szempontból kiemelten is hasznos, mert a platán-csipkéspoloska (Corythucha ciliata) ami jelentős károkat képes okozni a fákon, az elhalt, felvált szélű kéreg alá bújva telelhet át. Így, ha nincs hová bújnia, jóval kevesebb egyed éli túl, a téli szélsőséges időjárást.
Tegyünk Együtt a fák védelme, ápolása. gyógyítása érdekében is. Ültessünk minél több fát, gazdagítsuk környezetünket.
Együtt – Mindenkiért!