Forróságtűrő növények
Kedves Barátaim,
Ha azt szeretnénk, hogy a kertünk nyáron is élő oázis maradjon, akkor olyan növényekkel kell benépesíteni a déli fekvésű díszkerteket, amelyek jól bírják a hőséget, kevés gondozást igényelnek, és hosszú ideig virágoznak. Ebben a bejegyzésben tíz olyan évelőt mutatok be, amelyek kánikulában is megőrzik szépségüket.
Szó szerint a bőrünkön érezzük, ahogy évről évre forróbbak és szárazabbak a nyarak. De nemcsak mi, hanem megszokott növényeink is szenvednek a nagy melegben, ezért az éghajlatváltozással a kerti dísznövények összeállítását is érdemes átgondolni. A most következő évelőket bátran ültethetjük napos helyre, nem fognak csalódást okozni.
1. Varjúháj (Sedum)
A varjúhájfélék családjába több mint 500 faj tartozik. Ezek a változatos külsejű, szívós, szinte elpusztíthatatlan pozsgás növények képesek megküzdeni a hőséggel, a szárazsággal és a betegségekkel. Remekül mutatnak sziklakertbe, kőedénybe ültetve, de talajtakaró növényként is hasznosak. Többfélét összeválogatva, vagy kövirózsákkal kombinálva nagyon szép társulásokat hozhatunk létre.
2. Kúpvirág (Rudbeckia)
Rendkívül látványos növény, mely nyáron és még ősz elején is ontja a virágokat. Tömegesen ültetve mutat a legszebben. A kúpvirágfajok jellemzően sárgás virágokat hoznak, és sok pillangót, beporzó rovart és madarat csalogatnak a kertbe. Könnyen termeszthetők, és mind a hőségnek, mind a szárazságnak ellenállnak.
3. Zsályafélék (Salvia)
A zsálya nemzetségbe mintegy 700-900 fajt sorolunk, ezek között évelő és egynyári növények, valamint cserjék is vannak. Rózsaszínes, lilás, kékes, esetleg bíborszínű virágaik bőségesen vonzzák a beporzókat. A legismertebb az orvosi zsálya (Salvia officinalis), amit hatóanyagokban gazdag levelei és szépsége miatt is érdemes a kertbe ültetni, de sokan kedvelik a paprikavirágot (Salvia plendens) vagy a levendulalevelű zsályát (Salvia lavandulifolia) is. Ez utóbbi a szárazságot is jól tűri, a tűző napot pedig kifejezetten szereti.
4. Sásliliom (Hemerocallis)
Nem kényes, a gondozása nem kíván extra időráfordítást. Bár az egyes virágok csupán egyetlen napig nyílnak, nagyobb csoportba ültetve a hosszú, elágazó szárakon kifejlődő több száz virág a nyári hónapokban heteken keresztül pompázik. Szereti a közvetlen napsütést, és szárazságtűrő. Számtalan színben kapható, de nemcsak virágaival, hanem kecses leveleivel is díszít.
5. Cickafark (Achillea)
A napos, gyengébb talajú területek tökéletes dísznövénye, amely – ha egyszer megtelepedett –, szinte kipusztíthatatlan, és kiválóan ellenáll az aszálynak. A legismertebb faj, a közönséges cickafark (Achillea millefolium) hasznos gyógynövény, amely a lepkék, méhek körében is népszerű. A cickafark különféle változatai lehetnek sárgák, rózsaszínek, pirosak – a színkavalkádnak köszönhetően a fajták nagyon jól társíthatók egymással és egyéb dísznövényekkel. (Vigyázat, csak a fehér virágú közönséges cickafark a gyógynövény!)
6. Menyecskeszem (Coreopsis)
Könnyen nevelhető, igénytelen növény, amely az átmeneti szárazságot is elviseli, és a kertet egész nyáron díszíti tömött vagy sima, sárga, narancs és piros színű virágaival. Alacsonyabb termetű változata, a törpe menyecskeszem hasonló igényű, mérete miatt sziklakertekbe ültessük. Fényigényes növény, a világos vagy tűző napos helyet szereti.
7. Füzéres díszcsorba (Liatris spicata)
Közepesen magas évelő, amely fehér, lila és rózsaszín színben játszó bugaszerű virágzatát a nyár második felében hozza. Csoportosan ültetve mutat igazán jól, sziklakertbe is ültethetjük. Könnyen nevelhető, hálás növény, vízigénye alacsony, a tűző napot és a szárazságot is jól bírja.
8. Kerti verbéna (Verbena)
A verbéna vagy más néven vasfű hazánkban is nagyon kedvelt dísznövény. A gazdag színválasztékú vasfűfélék egyes fajai egynyáriak, mások évelők. Fény- és melegigényes, ezért napos, jó vízgazdálkodású helyre ültessük. Alacsony termete miatt virágágyakba, szegélynövényként egyaránt jól mutat.
9. Kokárdavirág (Gaillardia)
Az őszirózsafélék családjába tartozik. Évelő (Gaillardia aristata) és egynyári (Gaillardia pulchella) kokárdavirág fajok közül egyaránt válogathatunk a kertészetekben. Közepes magasságú, jó szárazságtűrő, ellenálló növény, a tűző napot is jól tűri. Élénk színű virágait júniustól kezdődően egész nyáron át csodálhatjuk.
10. Bugatölcsér (Penstemon)
A tátogatófélék családjába tartozó bugatölcsér júniusban és júliusban hozza látványos, tölcsér alakú, krémszínű, kék, lilás vagy sötét rózsaszín árnyalatú virágait, amelyek fürtvirágzatot alkotnak. A napos helyet kedveli, és a szárazságot is jól tűri. A kertészetekben számos fajtájából válogathatunk.
Ezek a növények, a szárazabb időjárás esetén is széppé varázsolhatják kertjeinket, környezetünket. Megfelelő gondozással egész évben át. Jó kertészkedést kívánok!
Együtt – Mindenkiért!