Mérgező növények
Sipos Gazda tanácsai
Magyarországon évente körülbelül 250 mérgezés történik növények miatt, ezek zömében kisgyerekeket érintenek. Érthető, hiszen ők nagyon kíváncsiak, és hajlamosak mindent a szájukba venni. Ezért a családosoknak azzal a szemmel is érdemes megvizsgálni a kert és a környék növényeit, hogy van-e köztük olyan, ami elfogyasztva veszélyes lehet.
A vadon termő és a termesztett növények között egyaránt vannak mérgező hatásúak. Némelyeknek minden része veszélyes, másoknak csak bizonyos részei okoznak problémát. A mérgező növények már viszonylag kis mennyiségben elfogyasztva zavart vagy kóros elváltozást okozhatnak a szervezetben, bizonyos esetekben akár halálosak is lehetnek.
Ha kisgyerek is van a családban, tanácsos megszabadulni a problémás növényektől, vagy legalábbis elkeríteni őket, esetleg leszedni az elérhető magasságban lévő veszélyes bogyókat.
Nézzünk néhányat a leggyakoribb mérgező növények közül, amelyekkel a kertben vagy sétáink során találkozhatunk. Ezeket tilos fogyasztani, sőt némelyikhez hozzáérni sem szabad, mert súlyos bőrelváltozásokat okozhatnak.
Burgonya, paradicsom, padlizsán
A burgonya bogyótermése szinte olyan, mint a paradicsomé: kezdetben zöld, majd piros színűre változik. Ez vonzó a szemnek, és felkeltheti a gyerekek érdeklődését, ami azért veszélyes, mert ez a bogyó bizony mérgező. De nemcsak a bogyó, hanem a burgonya összes föld feletti része, levelei, hajtásai is erősen mérgezőek. Ezek ugyanis mind szolanint tartalmaznak. A szolanin a burgonyafélékben megtalálható, keserű ízű, mérgező glikoalkaloid. Erősítheti a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, és irritálja a gyomrot. A szolaninmérgezés tünetei: görcsök, hasmenés, szédülés, migrénes fejfájás, álmosság.
A burgonyafélék családjába tartozó padlizsán szintén tartalmaz szolanint, ezért ugyanúgy kerülni kell a zöld részek fogyasztását. Mivel ez a vegyület kismértékben a termésben is jelen van, a padlizsánt nyersen ne fogyasszuk!
A burgonya rokonságába tartozó paradicsom szára és levele ugyancsak tartalmaz egy enyhén mérgező glikoalkaloidot, ennek neve tomatin. Vigyázzunk, hogy a zöld részekből ne fogyasszanak a gyerekek!
Ha a témával kapcsolatban kérdése van, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeken: telefonon +36-20/519-2745 számon vagy emailben az info@siposgazda.hu címen.
Amennyiben tanácsadásra, előadásra szeretne időpontot kérni, kérem kattintson az alábbi linkre:
Mérgező dísznövények
Leander
(Nerium oleander)
A júliustól szeptemberig virágzó leander kedvelt mediterrán növény, amely az utóbbi évtizedekben cserépbe ültetve egyre több magyarországi ház teraszát, kertjét díszíti. Legyünk vele óvatosak, hiszen a leander hányást, hasmenést, verejtékezést, görcsöket, szívritmuszavart válthat ki, sőt akár is halált okozhat. Egy gyerek számára akár egyetlen levél is végzetes lehet! A mérgezés tünetei közé tartozik a lassú pulzusszám, az álmosság és a remegés.
Angyaltrombita
(Brugmansia)
Csengőre emlékeztető virágai csodás díszítői lehetnek a kertnek. Csakhogy ez a növény is veszélyesen mérgező, bármely részének lenyelése bénulást, hallucinációkat, memóriavesztést, hasi görcsöket, a legsúlyosabb esetben pedig halált okozhat.
Havasszépe vagy rododendron és rokona, az azálea
(Rhododendron), (Rhododendron simssi)
Bár dús, színes virágaikkal gyönyörűen mutatnak a kertben vagy a teraszon, mindkét növény egésze erősen mérgező. Akár egy virág, mag vagy levél fogyasztása hasi fájdalmat, légzési nehézséget, bénulást eredményezhet.
Közönséges tiszafa
(Taxus baccata)
Piros bogyóinak húsos magköpenyén kívül a tiszafa minden része rendkívül mérgező. Magjai a legveszélyesebbek: a bennük lévő alkaloidok görcsökhöz, bénuláshoz, szélsőséges esetben szívelégtelenséghez vezethetnek. Gyermekeknél már egyetlen, magokat is tartalmazó bogyó végzetes lehet. A tünetek gyakran a bevételtől számított 12 óra múlva jelentkeznek, s előfordul, hogy hányás, hasfájás megjelenése nélkül, hirtelen jelentkeznek a súlyos szívtünetek.
Borostyán
(Hedera helix)
A gyakori kúszónövény bogyójának fogyasztása gyomor és bélpanaszokat, sápadtságot, skarlátszerű kiütést, súlyos esetben görcsöket vált ki.
Fagyal , csíkos kecskerágó, magyal
(Ligustrum vulgare), (Euonymus europeus), (Ilex aquifolium)
Ezekkel a növényekkel elsősorban kerti sövényekben, parkokban vagy erdőben sétálva találkozhatunk. Főként a bogyók és a levelek okoznak gyerekeknél súlyos mérgezést. A magyal bogyói súlyos gyomor és bélhurutot, de szívritmuszavart és vesekárosodást is előidézhet.
Ricinus
(Ricinus communis)
Gyors növekedésű, nagyon mutatós egynyári dísznövény, melynek babra emlékeztető magja rendkívül mérgező. Kisgyermeknél 1-3 mag elfogyasztása már életveszélyes. A mérgezés tünetei – hideg verejtékezés, véres hányás, vizes hasmenés, bélgörcsök – néha csak napok múlva jelentkeznek, vese és májkárosító hatásra is lehet számítani.
Gyűszűvirág
(Digitalis)
A látványos gyűszűvirággal ugyancsak legyünk óvatosak. Bár a gyógyszeripar fontos alapanyaga – a leveleiből kivont digitoxint szívelégtelenség kezelésére való gyógyszerekben alkalmazzák –, maga a növény azonban lenyelve hányást, hasmenést, szívritmuszavarokat és légzésleállást okozhat.
Veszélyes gyomnövények a kertben és kert körül
Foltos bürök
(Conium maculatum)
A történelem egyik leghíresebb mérgező növénye: az ókori görög filozófus, Szókratész életének is bürökfőzet vetett véget. A koniin nevű alkaloida okozza a központi idegrendszert bénító hatását. A növény minden része mérgező, de a hatóanyag főleg a levelekben és a termésben koncentrálódik. Mivel a bőrön és a nyálkahártyán keresztül is felszívódik, még az érintése is kockázatos. A mérgezés kezdeti tünetei a fáradékonyság, szédülés, hasmenés, verejtékezés, majd a gerincvelő motorikus központjainak károsodása miatt lebénulnak a lábak, végül a mellkas bénulása gátolja a légzést, s beáll a fulladásos halál.
Kaukázusi medvetalp
(Heracleum mantegazzianum)
A Kaukázus vidékén őshonos évelő gyomnövény a 19. században érkezett Európába, s mostanra inváziós növényként tartják számon. Minden része erősen mérgező a benne lévő furokumarin-vegyületek miatt, amelyek izgatják a központi idegrendszert, és egyben hatással vannak a szívre, az emésztőrendszerre és a vizeletkiválasztó szervekre. Már az érintése is veszélyes: a növényt borító szőrökkel érintkezve a bőr fényérzékennyé válik (fitofotodermatitisz). Ha az érintett bőrfelület UV-sugárzásnak van kitéve, akkor néhány órán, egy-két napon belül égési sérülésekre emlékeztető, erős fájdalmat okozó hólyagok jelennek meg. Ilyen esetben alaposan mossuk meg a bőrt szappanos vízzel, majd forduljunk orvoshoz!
Csattanó maszlag
(Datura stramonium)
A Datura nemzetség Magyarországon egyetlen vadon élő – bár nem őshonos – faja a csattanó maszlag. A gyógyszeriparban görcsoldóként, asztma elleni készítmények alapanyagént használják. Kontrollálatlan fogyasztása a központi idegrendszer izgalmát okozza, hallucinációkat, transzszerű állapotot idéz elő, túladagolása pedig halálos lehet.
Nadragulya
(Atropa belladonna)
A széleskörűen elterjedt nadragulyával, amely a maszlag közeli rokona, hazánk bükk- és gyertyánerdeiben, cserjésekben, földutak mentén találkozhatunk. Latin neve: Atropa belladonna onnan lehet ismerős, hogy hajdan a szépasszonyok (bella donna) a pupillatágító hatású belladonnával tették csillogóvá a tekintetüket. A növénynek minden része közül a halálosan mérgező, fényesfekete bogyótermése a legveszélyesebb: gyermekek esetében 3-4, felnőtteknél 10 bogyó elfogyasztása már végzetes lehet. Elsősegélyként azonnali hánytatásra, mielőbbi kórházi kezelésre van szükség.
Alkörmös
(Phytolacca americana)
A látványos, de ugyancsak igen veszélyes alkörmös a szervezetbe kerülve tartós hányást, hasmenést, csalánkiütést, görcsöket, szívritmuszavart okozhat. Kisgyermekek esetében már néhány bogyójának elfogyasztása is igen kockázatos.
Természetesen a felsoroltakon túl még számos olyan növény él a környezetünkben, amelynek fogyasztása, érintése veszélyes lehet. Ha új dísznövényt telepítünk a kertbe, érdemes alaposan megismerni a tulajdonságait, ha pedig kisgyermek él velünk, vagy gyakran jár hozzánk, mindig legyünk különösen körültekintőek! Ha pedig észrevesszük, hogy fogyasztottak valamelyik növényből, ne késlekedjünk, azonnal forduljunk orvoshoz!
Együtt – Mindenkiért!