Kedves Kutyabarátok!
Mióta a régóta várt kutyám, az örökmozgó, huncut Fülöp megérkezett hozzám, gondoskodnom kell róla, hogy a kert, ahol ideje nagy részét tölti, számára is biztonságos és kellemes hely legyen. A következő bejegyzéssel azoknak szeretnék segíteni, akik hozzám hasonlóan új kutyussal osztják meg a kertjüket.
Először is kezdjük a gyors biztonsági tippekkel
- Ellenőrizzük, hogy biztonságos-e a kerítés, nincsenek-e törött panelek és rések, amelyeken a kutya át tudna kúszni.
- Győződjünk meg róla, hogy naprakész-e a kutya bolha-, kullancs- és féreghajtása, és rendben vannak-e az oltásai.
- Kerüljük a kakaóbab héjából készült mulcs használatát. A szaguk vonzhatja a kutyákat, ugyanakkor a kakaó számukra mérgező.
- Ha a kertben vannak madáretetők vagy más állatoknak fenntartott etetők, jusson eszünkbe, hogy a kutyát túlságosan izgathatják az oda érkező állatok, és üldözőbe veheti őket. Ha szeretnénk megóvni a kertünk látogatóit, akkor érdemes elkeríteni az etetők környékét.
- Ne hagyjunk veszélyes anyagokat, kerti vegyszereket a kutyák által elérhető helyen. Ha lehet, kerüljük ezek használatát. Érdemes megfontolni a biokertészkedésre való áttérést is.
- A szerszámokat se hagyjuk szanaszét heverni, tartsuk elzárva őket.
- Heti egy ecetes vagy almaecetes vízzel való permetezéssel távol tarthatjuk kedvencünket azoktól a növényektől, amit előszeretettel rágcsál (ez különösen a fiatal kutyákra jellemző).
- Ha szükséges, kerítsük el a féltett növényágyásokat, a kutya távol tartásához rendszerint egy alacsony kerítés is elegendő.
Bizonyos növények árthatnak a kutyának
Rengeteg hétköznapi, a kertünket díszítő növény erősen mérgező a kutyáknak. Ráadásul olyanok is vannak köztük, amelyeket mi emberek nyugodtan fogyaszthatunk, ezért nem is gondolunk rá, hogy veszélyt jelenthetnek rájuk. A mérgező növények okozta tünetek különbözőek lehetnek: hányás, hasmenés, letargia, hiperaktivitás, bőrirritáció, légzési nehézségek, sőt némelyik növény elfogyasztása akár halálos is lehet. Ha ragaszkodunk ezekhez a növényekhez, akkor a kutyát biztonságos kerítéssel tartsuk tőlük távol. Ügyeljünk arra is, hogy a vetőmagokat, virághagymákat és a még kiültetésre váró növényeket úgy tároljuk, hogy a kutyus ne férjen hozzá.
Íme néhány a kutyák számára mérgező növények közül:
- krizantémok
- nárciszhagymák
- gyűszűvirágfélék
- liliom
- hortenzia
- leander
- paradicsompalánták – a zöld termés, a szár és a levelek
- lilaakác
- tiszafa
- tuja
- boróka
- begónia
- aloé
- babér
- krókusz (különösen az őszi változat)
- amaryllis
- azálea
- begónia
- cseresznyefa levelei és ágai
- borostyán
- komló
- nőszirom
A teljes listához kérjük állatorvos segítségét. Ha felmerül a gyanúja annak, hogy a kutyánk valamilyen mérgező növényt vagy anyagot evett, azonnal forduljunk állatorvoshoz, mivel a tünetek nem mindig jelentkeznek azonnal. Előfordulhat az is, hogy a kutya allergiás vagy érzékeny egy-egy olyan növényre vagy anyagra, amely nem szerepel az általános listán. Ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni a szőrzetét, bőrét és fülét, hogy megnézzük, nincs-e rajta bőrpír vagy irritáció.
Kutyabarát növények
Természetesen sok olyan növény van, amit biztonsággal ültethetünk a kutyás kertbe. Konténerekben és ágyásokban egyaránt nevelhetjük őket, így kisebb és nagyobb kertekben is örömet okoznak. A gyógy- és fűszernövények közül ilyen a levendula, a rozmaring, a zsálya, a körömvirág, a búzavirág vagy a napraforgó.
Kerti élmények
A kutyák természetes viselkedését, a szaglászást, a keresést és a felfedezést is ösztönözhetjük a kert kialakításával. Íme néhány ötlet:
- Ültessünk különféle gyógynövényeket különböző magasságokba és pozíciókba, hogy a kutya megtalálja és megszaglássza őket.
- Építsünk különböző tereptárgyakat, amire a kutyánk felmászhat. Használhatunk vasúti talpfákat, lépcsőket vagy kis padokat.
- Rejtsünk el kutyajátékokat és jutalomfalatokat homokba, fűbe vagy faforgácsba, hogy kutyánk megtalálja őket.
- Jelöljünk ki egy csendes, árnyékos, védett, friss ivóvízzel ellátott helyet, ahová kutyánk nagy melegben behúzódhat.
- A sekély vízfelületek, mint például a pancsolómedence, kellemes hűsölőhely lehet a vizet kedvelő kutyáknak. Engedjük le a medencét, amikor nincs használatban.
- Az ásás normális kutyaviselkedés, ne fosszuk meg ettől, inkább alakítsunk ki neki elkülönített ásóhelyet. Szoktassuk ide elszórt vagy elásott finomságokkal, de akár félig eláshatjuk itt néhány kültéri játékát is, amit örömmel fog megtalálni és kiásni. Minél jobban megéri a kutyának ásni ezen a területen, annál többször fog visszatérni, és egyre kevésbé dúlja fel a kert többi részét.
E gondolatok után, én is sietek ki a kertbe, megnézem, hogy Fülöp kutyám mit és hogyan rendezett el a kertemben. Nagy öröm számomra, hogy kis világával bearanyozza minden napomat.
Együtt – Mindenkiért!